1997. aastal loodi Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi eestvedamisel Eestisse filmifond Eesti Filmi Sihtasutus, mis suunas ja jagas riiklikku filmieelarvet. Filmitööstuse areng, tehnoloogilised muutused ja rahastamissüsteemide mitmekesistumine nõudsid aga laiemat lähenemist valdkonnale. Seepärast reorganiseeriti filmifond 2013. aastal Eesti Filmi Instituudiks (EFI).
Juriidiliselt on EFI riiklik sihtasutus, mille põhifinantseerija on Kultuuriministeerium. Instituudil on kolm peategevust: filmivaldkonna arendus ja turundus, filmide tootmine ja filmipärandi eest hoolitsemine. Filmipärandiosakond tegeleb lisaks filmikirjaoskuse edendamisega. Instituut tegeleb ka Film Estonia tagasimaksesüsteemiga, mille kaudu filmi- ja teletootmisettevõtted saavad tagasi taotleda kuni 30% kohalikest abikõlblikest tootmiskuludest ning organiseerib iga aasta toimuvat Eesti Filmi-ja Teleauhindade Gaalat (EFTA).
EFI struktuuris on tütarettevõte Tallinnfilm, mis toimetab peavoolu filmidele alternatiivi pakkuva kinona, ja programmi Loov Euroopa MEDIA Infolaud, mis vahendab teavet Euroopa Liidu toetuste ja koolitusvõimaluste kohta filmivaldkonnas.
Eesti Filmi Instituudi eesmärk on olla avatud ja kättesaadav filmitegijatele, seista selle eest, et film säiliks Eesti kultuuri osana, ning muuta Eesti film rahvusvaheliselt nähtavamaks ja konkurentsivõimelisemaks.

Kalender

Uudised

Arko Okk’i film “Jäätee veerel” valiti Karlovy Vary filmifestivalile

Arko Okk’i dokumentaalfilm „Jäätee veerel“ (2022), tootja Acuba Film, valiti Karlovy Vary rahvusvahelise filmifestivali KVIFF programmi Eastern Promises Works in Progress, kus linastuvad 2022. aasta teise poole paljulubavad mängu- ja dokumentaalfilmid.

Programmi hindavad Oscari võitnud mängufilmi „Ida“ produtsent Ewa Puszczyńska, filmivõrgustiku NISI MASA president Esra Demirkiran, Euroopa filmituru EFM direktor Dennis Ruh jt. Programmis Eastern Promises Works in Progress jagatakse välja neli auhinda, sh kaks auhinda summas 5000€. Karlovy Vary rahvusvaheline filmifestival toimub 56. korda. Sellel aastal leiab A-klassi filmifestival aset 1.-9. juulini 2022 Tšehhi samanimelises kuurortlinnas.

Tunnine dokumentaalfilm „Jäätee veerel“ peegeldab inimeste soovi olla õnnelik kiiresti muutuvas maailmas, isegi kui see maailm on purunemas nagu kevadine jää. Film vaatleb Eesti rannarahva elu jäätee veerel Kreeka rännumehe Pythease silmade läbi 23 sajandit pärast tema külaskäiku Aestide maale. 

Cinéma Vérité stiilis film on üles võetud 16mm filmilindile ja digitaalsete vahenditega. Filmivõtted toimusid Prangli saarel, Noarootsis ja Haapsalus aastatel 2015-2022. Filmi „Jäätee veerel“ tootjateks on Acuba Film Eestist ja Ketvirta Versija Leedust.

Film valmis koostöös Pariisi filmikooli La Fémis programmiga Archidoc, toetajaks Euroopa Liidu Media programm. Filmi tootmist rahastas Eesti Kultuurkapital, projekti toetasid Eesti Rahvusringhäälingu muuseum ja Rannarootsi muuseum. Filmi linastamisele paneb õla alla Eesti Maanteemuuseum. Filmi „Jäätee veerel“ kodumaine linastus on kavandatud detsembrisse 2022. Seniks külastage Rahvusringhäälingu muuseumit, Rannarootsi muuseumit ja Eesti Maanteemuuseumit!

https://www.kviff.com/en/film-professionals/book-of-projects/works-in-progress/2022

https://www.cineuropa.org/en/newsdetail/426637/?fbclid=IwAR05ny8PwTGeN5z0oIVe91lPP8R25E-MTQ3zzwcJV1Rem8E5Hzj5kLE6fbI#cm

Lisainfo:
Arko Okk
Tel.: 56646725
arko.okk@gmail.com