15.03.2023

Selgusid Eesti filmi- ja teleauhindade tänavused nominendid

14. märtsil avalikustati Eesti filmi- ja teleauhindade konkursi EFTA 2023 nominendid, kelle hulgast selguvad 14. aprillil toimuval galal Eesti parimad filmi- ja teletegijad.EFTA gala toimub tänavu juba seitsmendat korda.

Nagu ikka jõudis nominatsioonide hulka kodumaise filmi- ja teletoodangu paremiks. Eriline oli tänavune valik filmivaldkonnas, sest esmakordselt osales EFTA valikus kogu eelmise aasta filmitoodang.

Filmi erižürii, kes nominedid välja valis, pidid kõik filmid (mängu-, dok-, anima- ja lühifilmi) läbi vaatama ja siis valima välja oma nominentide kandidaadid ning ka põhjendama oma valikut. “Mõned nominendid leiti üksmeeles aga küllalt palju tekkis ka vaidlusi ja arutelu, mis on ainult hea”, ütleb žürii esimees Ardo Ran Varres.

Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepa sõnul oli esmakordselt EFTAdele esitatud kogu eelmise aasta filmitoodang. Tore on näha, et EFTA on nii suureks paisunud. Uue statuudi järgi valib võitjaid välja rahvažürii, kuhu tänavu registreerus 163 inimest Kinoliidu ja erialaliitude liikmete hulgast.

Ardo Ran Varrese sõnul oli eelvaliku tegemine komplitseeritud. Esiteks juba sellepärast, et filmide tase on meeldivalt kõrge ja žanriline spekter väga lai. Teiseks aga sellepärast, et mitmedki kategooriad on liialt laiapõhjalised ja tekitavad küsimärke just võrreldava/võrreldamatu osas. “Ideaalis peaks EFTA kategooriad tulevikus saama veelgi täpsemaks ja diferentseeritumaks. Usun, et mitmed kategooriad tuleks veel lisada,” märgib ta.

Kõige enam nominatsioone sai filmikategoorias sel korral mängufilm “Kalev” ning “Apteeker Melchior. Viirastus”. Suurim hulk nominatsioone, ehk viis, on sel korral lühifilmide kategoorias.

Televisooni juhtide sõnul on olnud läbiaegade üks vägevamaid teleaastaid. “Telemaastik on läinud kirevamaks ning see teeb suurt rõõmu,” ütleb Urmas Oru Eesti Rahvusringhäälinguist. Duo Media juhatuse liige juht Jüri Pihel lisab, et tema meelest on väärt algatus just ühistoodang, mis läheb iga aastaga aina paremaks. Veel tuuakse esile seda, et on tekkinud rekordiliselt rahvusvahelisi formaate ning nende osas on hetkel teleekraanil lausa hiilgeaeg.

Kokku jagatakse 14. aprillil toimuval pidulikul EFTA gaalal 31 auhinda, millest 16 filmikategoorias ja 15 telekategoorias. Kategooriate väljaselgitamisel teeb koostööd oma valdkonna professionaalidest koosnev žürii. Filmižürii kandidaadid esitavad tänavu erialaliidud ning teležürii kandidaadid telekanalid.

Eesti filmi- ja teleauhinnad 2023 peakorraldaja on Eesti Filmi Instituut. Gala korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, Elisa Eesti AS, Telia Eesti AS ja Kalev. Koostööpartnerid on  OÜ Duo Media Networks, All Media Eesti AS, Telia Inspira ja Elisa Huub, Liviko, ID Production, RGB Baltic ja Apollo kino. Pidulikust galast toodab ülekande ERR, galat kantakse üle ETV vahendusel.


Lisainfo:
Dagmar Reinolt
Tel: 56488651
E-mail: dagmar.reinolt@gmail.com
Kommunikatsioonijuht

Kalender

Uudised

Esmakordne eurotoetus Eesti teleseriaalidele

Eesti telesarjad „Detektiiv von Fock“ ja “Tüdruk Tallinnast” said Euroopa Komisjoni Loov Euroopa MEDIA toetusprogrammist tootmistoetust kokku ligi 600 000 eurot. Euroopa kvaliteet teletoodangule suunatud toetusmeetmes on konkurents väga tihe ning Eesti seriaalid pole varem seda toetust pälvinud.
Mõlema sarja peatootja on Zolba Productions ja produtsent Jevgeni Supin ning sarjad toodetakse koostöös Eesti Telefilmiga.
Loe lisa