13.04.2023

Lissabonis toimuvad Eesti filmipäevad

14.–26. aprillini toimuvad Lissabonis Cinemateca kinos Eesti filmipäevad, kus esitletakse hulgaliselt Eesti filmiklassikuid.Filmipäevade avafilm on „Kevade“ (rež. Arvo Kruusement) ning programm on põhjalik, kuna Cinemateca huvi on alustada esmalt Eesti filmipärandi ülevaatega ning seejärel tulevikus jätkata Eesti kaasaegse filmi tutvustamisega.

„Meil on suur rõõm, et seesugune kultuurisündmus Lissabonis toimub ja Eesti filmipärand siin kinolinale jõuab. Filmikunsti tutvustamise kõrval annab see ühtlasi võimaluse rääkida ja tähelepanu tõmmata Eesti kultuurile ja ajaloole laiemalt, “ kommenteeris Eesti suursaadik Lissabonis Moonika Kase.

Üritusele sõidab kohale ka Eesti filmiarhiivi direktor Eva Näripea, kes juhatab avanädalavahetusel sisse mitme filmi linastused. Lisaks on filmihuvilistel võimalik osaleda Eva Näripea loengus, mis annab põgusa ülevaate tolleaegsest Eesti filmitööstusest ja käsitleb toonase filmipärandi tähendusväljade peamisi jõujooni.

„Lissaboni Eesti filmipäevade programmi kuuluvad nii kõikidele eestlastele tuttavad „Kevade“ ja „Nipernaadi“ kui ka vähem näidatud, aga kindlasti mitte vähem olulised filmid nagu Leida Laiuse „Varastatud kohtumine“. Uute Eesti filmide edu taustal on oluline tutvustada ka meie filmipärandit, mis näitab meie kodumaise filmikunsti pikaajalisust ja järjepidevust. Juba ainuüksi Lissaboni programmi kuuluvate kõige uuema ja vanema filmi valmimise vahe on 55 aastat,“ sõnas Eesti Filmi Instituudi filmipärandi osakonna juht Rain Põdra.

Filmipäevade programmis linastuvad mängufilmid „Kevade“ (rež. Arvo Kruusement), „Hullumeelsus“ (rež. Kaljo Kiisk), „Naerata ometi“ (rež. Leida Laius), „Nipernaadi“ (rež. Kaljo Kiisk), „Hukkunud Alpinisti Hotell“ (rež. Grigori Kromanov), „Varastatud kohtumine“ (rež. Leida Laius), „Põrgupõhja uus Vanapagan“ (rež. Grigori Kromanov, Jüri Müür), „Tuulte pesa“ (rež. Olav Neuland), „Viini postmark“ (rež. Veljo Käsper), „Libahunt“ (rež. Leida Laius). Samuti on filmipäevade programmis lühidokumentaalid „511 paremat fotot Marsist“ (rež. Andres Sööt), „Kihnu mees“ (rež. Mark Soosaar), „Pikk tänav“ (rež. Hans Roosipuu), „Koduküla“ (rež. Peeter Tooming, Peep Puks), „Ruhnu“ (rež. Andres Sööt). Eraldi on planeeritud ka lasteseanss, kus näidatakse „Lotte ja kadunud lohed“ (rež. Janno Põldma, Heiki Ernits) ning Nukufilmi lühifilme.

Esmakordselt aset leidvad filmipäevad jõuavad vaatajateni tänu Lissaboni Cinemateca, Eesti Filmi Instituudi ning Eesti Suursaatkonna Lissabonis koostööle. Filmid linastuvad portugalikeelsete subtiitritega.

Cinemateka koduleht: https://www.cinemateca.pt


Lisainfo
Sigrid Saag
sigrid@filmi.ee

 

Kalender

Uudised

"Eesti lood" 23. hooaja ideekonkurss

Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital kutsuvad filmitegijaid osalema sarja "Eesti lood" uue hooaja ideekonkursil. Uute filmide projekte saab esitada 31. maini 2024.
Loe lisa