19.08.2020

27. ja 28. augustil toimub Tallinnas rahvusvaheline filmikonverents „Film hariduses – pääs raamistikust mõjule“

Eesti Filmi Instituut on viimased kolm aastat koos Euroopa kolleegidega välja töötanud nii teoreetilised kui praktilised töövõtted filmi kasutamiseks hariduses. Tallinnas toimuv konverents on esimene antud teemal toimuvatest Euroopa filmihariduse konverentside sarjast, ühendades eelkõige piirkonna Georgia–Ukraina–Valgevene ja Balti riike.Film hariduses peab mõistma ja tõlgendama mõistva-loova-olemusliku ehk kriitilise, loomingulise ja kultuurilise  lähenemisega seotud audiovisuaalseid infovahetuse protsesse.

Konverentsi peakorraldaja ja EFI filmikirjaoskuse projektijuht Mikk Rand põhjendab konverentsi vajalikkust nii: „„Filmikirjaoskuse“ ehk maakeeli „nägemuspädevuse“ levik kaasajal on võrreldav ajastuga, kui oli leiutatud trükipressid ja funktsionaalne kirjaoskus Euroopas kasvas plahvatuslikult. Kaasaja kirjapulk on optika kaamera või nutiseadme küljes ja paber on ekraan samas nutiseadmes või veel suurem elutoas ja kinos. Ka meie asume hetkes, kus funktsionaalne nägemuspädevus, selle kasutamine on kasvanud mõõtmatult, kuid haridusvaldkonna sihina me ju tahame rohkem! Me tahame taasloovat nägemuspädevust, seda, kus inimene oskab pildi ja heli vahendeid kasutada teadlikuks info edastamiseks ja saamiseks, enese arendamiseks, analüüsiks, sünteesiks ja emotsionaalse rahulolu saavutamiseks. Sinna on pikk tee minna. Ja ikkagi on tore olla selle tee alguses, sest avastada on palju.”

Konverentsi esimene päev on arutelud ja näited filmi kasutamisest hariduses Eestis, teistes Balti riikides  ja ka Georgias, Ukrainas ja Valgevenes. Viide projektile üldisemalt on loetav Taani Filmi Instituudi maandumislehel:
https://www.dfi.dk/en/english/children-and-youth/film-education-framework-impact-2019

Konverentsi teine päev on töötubade päralt. Oluline on pidev koostöö oma koolidega, seepärast on lisaks rahvusvahelisele filmihariduse võtmeisikutele oluline roll Eesti õpetajatel, kes tulevad kohale üle Eesti. Praktilistes töötubades on teemad kaamera ja valguse rollist audiovisuaalsetes distsipliinides, animatsioonist, filmiloost ja semantilistest märkidest ning tähendustest filmis.

Kindlasti on filmiharidusteemat arendavaks asjaoluks Eesti Filmi Instituudis Johannes Lõhmuse 2017–2019 aastatel koostatud trükisooja uurimuse „Filmihariduse lähtekoht Eestis“ esitlus ja kasutus töötubades.

Konverentsi kava on üleval Eesti Filmi Instituudi veebilehel:
http://filmi.ee/filmiparand/konverents-filmi-haridus-raamistiku-paas-mojule

Konverentsi korraldajad on Eesti Filmi Instituut ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut, toetaja Briti Filmi Instituut, rahastajad Euroopa Liit – Creative Europe ja Eesti Filmi Instituut.


Lisainfo:
Mikk Rand
510 0048
mikk@filmi.ee

Kalender

Uudised

„O2“ tõi eestlased taas kinno

Alates eelmisest reedest üle Eesti linastunud kodumaine mängufilm „O2“ tõi Eesti inimesed taas kinodesse – avanädalavahetuse 15 694 vaatajat on kodumaiste filmide hulgas koroonaperioodi parim tulemus.


Loe lisa