20.06.2016

Täna algavad mängufilmi “Igitee” võtted

Mängufilm "Igitee" valmib “Soome 100” programmi raames ja esilinastus on planeeritud 22. septembriks 2017. Täna algavad Tallinnas Soome mängufilmi “Igitee” (soome k. “Ikitie”) võtted. Suvised võtted kestavad umbes kuus nädalat, viimane talvine võtteperiood on planeeritud 2017. aasta jaanuari. Film põhineb Antti Tuuri samanimelisel menuraamatul. Raamatu autor on koos režissöör AJ Annilaga on ka filmi stsenaariumi autorid.

„Igitee“ valmib kolme riigi koostöös – Soome, Eesti ja Rootsi. Filmi produtsent on Ilkka Matila MRP Matila Röhr Productions Soomest, kaastootjateks on Eesti poolt Kristian Taska Taska Filmist ja Rootsist Martin Persson Anagramist.

“Film räägib loo, millele on paralleelid ka Eesti minevikus. Jätkan “Igiteega” ajalooliste filmide tootmise traditsiooni, mis on mulle väga südamelähedane," ütles Kristian Taska. Taska Film on varem tootnud  filmid “Nimed marmortahvlil”, “Puhastus” ja “1944”.

“Mahavaikitud lugudel on tähtis osa iga rahva ajaloos. Nad tulevad alati lõpuks päevavalgele ja aitavad meil paremini mõista ennast ning korraldada tulevikku," sõnas Ilkka Matila.

Filmi näitlejad moodustavad muljetavaldava rahvusvahelise ansambli, nende hulka kuuluvad Tommi Korpela, Sidse Babett Knudsen, Ville Virtanen, Sampo Sarkola, Irina Björklund. Eesti näitlejatest löövad kaasa Lembit Ulfsak, Hendrik Toompere, Harriet Toompere ja Hendrik Toompere Jr.

Filmi kunstnik on Kalju Kivi ja kostüümikunstnik Eugen Tamberg. Monteerija on Tambet Tasuja ja arvutiefektid tulevad firmast Frost FX.

Mängufilm "Igitee" sai esimese välismaise filmina toetust uuest toetusprogrammist Film Estonia ja ka Eesti Filmi Instituudi vähemuskaastoomistoetust.

* * * *

Jussi Ketola, Antti Tuuri romaani (Ikitie, Otava 2011) kangelane, kes on naasnud tagasi koju Soome pärast Ameerikas töötamist, röövitakse keset ööd oma kodust ja viiakse musta autoga idapiirile. Röövijate plaan on ta sealsamas maha lasta, kuid Ketola pääseb põgenema ning ta jookseb meeleheites üle piiri Nõukogude Liitu.

NKVD määrab Ketolale uue identiteedi, töökoha kolhoosis ja isegi uue naise. Koos Ameerika immigrantidega, kes on omal vabal tahtel asunud elama Karjala-Soome NSV-sse, osaleb ta töölisrahva paradiisi ehitamisel ja hakkab elust isegi rõõmu tundma. Ühes Stalini suurpuhastusega muutub see paradiis aga kiirelt põrguks. Ketola näeb ja kogeb asju, mille toimumist ei usuks keegi, kui need sündmused poleks päriselt aset leidnud. 

1930ndatel saatsid Lapua liikumisega seotud parempoolsed äärmuslased väevõimuga Soomest välja Nõukogude Liitu inimesi, keda nad pidasid kommunistideks. Seda teekonda hakati nimetama igiteeks.

“Soome ajaloos on palju rääkimata lugusid. Neile valguse heitmine on tähtis osa 2017 aasta Soome iseseisvuse saja-aasta juubeli tähistamisel. Unustatud soomlaste karm saatus „Igitees“ puudutab meid kõiki,” ütleb Pekka Timonen, “Suomi 100” peasekretär.

Rohkem infot
Kristian Taska
Taska Film OÜ
film@taska.ee
www.taska.ee

Fotod: https://www.dropbox.com/sh/7xy69csytrgv9u2/AACxp-rzlGUaTxVd8VXEJQLha?dl=0

Meediaväljaannete esindajad on oodatud võtet külastama laupäeval, 9. juulil Sillamäel ja esmaspäeval, 18. juulil Varangul. Täpsem info tulekul.

Ilkka Matila, producer
MRP Matila RöhrProductions
Mobile +358(40) 501 1025
Email ilkka.matila@matilarohr.com
http://www.matilarohr.com/

Kalender

Uudised

Esilinastub portreefilm Toomas Edurist

Esmaspäeval, 22.aprillil esilinastub kinos Artis režissöör Ruti Murusalu portreefilm „Mees muinasjutust. Toomas Edur“, mille peategelaseks on tantsija, lavastaja ja Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Toomas Edur.
Loe lisa