12.06.2019

Elektriteater kutsub Jüri Järveti 100. sünniaastapäeval kinno

18. juunil täitub sada aastat fenomenaalse näitleja Jüri Järveti sünnist. Tartu Elektriteater kutsub sel puhul vaatama üle maailma tuntust kogunud filme, kus osatäitjaks Järvet. Kinolinal näeb kolme filmi Järveti näitlejakarjääri kõrgajast: Shakespeare´i üheks parimaks ekraniseeringuks peetud “Kuningas Leari”, kultuslikku ulmefilmi “Solaris” ning Eesti komöödiaklassikasse kuuluvat “Viini postmarki”.“Kõik kolm filmi väärivad vaatamist suurelt ekraanilt - Jüri Järvet näitab end neis filmides väga omapärase ja eripalgelise näitlejana, kes töötas tippvormis erinevates žanrites. Tartu Elektriteatri filmivalik klassikalisest tragöödiast filosoofilise ulme ja satiirilise komöödiani annab aimu kunagise legendi suurusest,” selgitas Tartu Elektriteatri programmijuht Siim Angerpikk.

Grigori Kozintsevi „Kuningas Leari“ (1971) valiti Järvet peaosatäitjaks pärast aasta kestnud otsinguid, kusjuures esialgu ei leidnud režissööri ootamatu valik eriti toetust. Filmi saatis menu nii Nõukogude Liidus kui välismaal ja Jüri Järvet sai 1972. aasta Teherani filmifestivalil parima meesnäitleja preemia. Tema ebatavaline Lear oli paljudele avastuseks, sest ei osatud arvatagi, et selles kõhetus ja omapärase välimusega tegelases peitub nii palju kuninglikku võimu ja inimlikku meeleheidet. Pärast võtteid kirjutas Kozintsev, et tal pole olnud kunagi varem võimalust töötada nii suurepärase artistiga.

Andrei Tarkovski kutsus Järveti „Solarisesse“ (1971) Kozintsevi soovitusel. „Sain Järvetiga kokku ning leidsin, et näitlejana on ta lihtsalt geniaalne,“ kirjutas Tarkovski Kozintsevile. Hollywoodi kosmoseseiklustele vastulausena mõeldud „Solaris“ võitis 1972. aasta Cannes'i filmifestivalil žürii eripreemia ning sellest sai kinolegend, mis pole siiani hääbunud. Metafüüsilisi ja inimlikke küsimusi tõstatav film püsib ulmefilmide tippude seas väärikal kohal ja nii mõnegi jaoks on tegemist žanri parima filmiga üldse.

Kui Veljo Käsperi „Viini postmark“ 1967. aastal ekraanile tuli, hinnati seda tänases vaates ebaõiglaselt karmilt. Filmi sünnis oli oluline osa Jüri Järveti rollil samanimelises menukas näidendis, ent kuna film lavaversioonist  erines, peeti tulemust ebaõnnestumiseks.
Aeg on hinnanguid muutnud ja tänaseks kuulub „Viini postmark“ kindlalt eesti komöödiafilmide klassikasse. Film mugandumisest ja konformsusest ühiskonnas, kus inimesi taheti tiražeerida nagu šablooni järgi kaste, kõnetab huvilisi ka nüüd. Režissöör Veljo Käsper ütles peaosatäitja kohta: „Jüri Järvetit võib kahtlemata nimetada maailmaklassi kuuluvaks näitlejaks. Ta tunneb suurepäraselt oma võimeid ja töötab väsimatult selleks, et end absoluutsesse häälestusse viia. Selline "häälestus" ongi tema kui näitleja suurvorm".

Filme näeb 18.-20. juunil Tartu Elektriteatris, mis asub Tartu Ülikooli kirikus (Jakobi 1). Rohkem infot ja piletid:
www.elektriteater.ee/eriprogrammid/retrospektiivid/juri-jarvet-100/
www.facebook.com/events/571778830018015/


Rohkem infot:

Siim Angerpikk
Programmijuht
Tartu Elektriteater
+372 55 946 473
siim@elektriteater.

Kalender

Uudised

Eesti on Les Arcsi filmifestivalil üks fookusriikidest

Prantsusmaal, 11. korda toimuval Les Arcsi filmifestivalil, mis toimub 14.-21. detsembrini, on fookuses Balti riikide ja Soome filmid ja filmitegijad. See on esimene kord, mil Eesti, Läti, Leedu ja Soome tulevad välja ühise fookusprogrammiga, mis hõlmab nii filme kui ka osalemist festivali filmitööstuse osas.
Loe lisa