25.10.2021

Žürii valis välja „Ideede katla“ võidutööd

Eesti Filmi Instituut (EFI) korraldas filmiideede konkursi „Ideede katel“, kuhu laekus 47 ideekavandit ning valiti välja 7 toetust saavat algatust. Konkurss oli mõeldud kõigile filmiliikidele.

Väljavalituiks osutusid:
“Päikseke ja Hõbekihar”, mängufilm, autor Liina Triškina-Vanhatalo;
“Ludus tonalis”, mängufilm, autor Kadri Kõusaar;
“Kooselu”, mängufilm, autor Peep Ehasalu;
“Lumeleopard”, dokumentaalfilm, autorid Lauri Lippmaa ja Ivar Heinmaa;
“Vennaskond”, dokumentaalfilm, autor Indrek Spungin;
“Toompea”, dokumentaalfilm, autor Raimo Jõerand;
“Nukufilmi fantoom”, mängu- ja animafilmi segatehnika, autor Ülo Pikkov.

Konkursi žüriisse kuulusid loominguliste liitude esindajad Laura Raud, Terje Toomistu, Moonika Siimets, Aet Laigu, Kerdi Oengo ja Tiit Aleksejev ning Filipp Kruusvall, Peep Pedmanson ja Piret Tibbo-Hudgins EFI-st.

Filmiideid hinnati sünopsiste põhjal ning hindamise mõõdupuuks oli, kas idee alusel on võimalik luua publikut kõnetav kõrgetasemeline Eesti film. Ideekavandite esitajad jäid žüriile anonüümseks kuni lõpliku valiku väljakuulutamiseni. 

Stsenarist Laura Raud märkis, et hea meel oli näha palju kaasaegseid lugusid, kuid mõnevõrra nukraks tegi vähene ambitsioonikus ning eksperimenteerimise leigus. „Mis aga üldpildis silma hakkas, oli autorite soov jutustada inimlikke, vaatajat vahetult puudutavaid lugusid, samuti oli tervitatav väljapakutud ideede žanriline mitmekesisus,“ lausus Raud.  

Režissöör Moonika Siimetsa üllatas, et konkursile laekus oodatust vähem töid. „Kas oli põhjuseks võistluse uudsus, ideede puudus või hoopis soov oma mõtetega põhjalikumalt töötada ning esitada neid EFI-le stsenaariumi faasis,“ lisas Siimets. Igal juhul ei pakkunud võistlusele laekunud kavandite tase nii palju terviklikke, huvitavaid ja intrigeerivaid lugusid, kui ta eeldas. Samuti lootis Siimets mängufilmi ideede kõrval näha tunduvalt rohkem anima-ja dokfilmi algatusi.

Iga žürii valitud filmiidee saab auhinna 1000 eurot. Filmiideede sünopsiseid ei avaldata avalikus veebis. EFI teeb võiduideede sünopsised kättesaadavaks vaid filmivaldkonna esindajatele.  

Kalender

Uudised