11.05.2023

Tänasest, 11. maist on filmiplatvormil Arkaader tasuta nähtav Eesti filmi 111. sünnipäevaks valminud eksperimentaalne kollaažfilm „Varblane, mitte kanaarilind“

„Varblane, mitte kanaarilind“ on Eestis 1960. aastatel tehtud filmidest kokku lõigatud luupainajalik melodraama koduperenaisest, kes seisab silmitsi olukordadega, kus tervemõistuslik lahendus puudub. Lühifilmi peaosas on tolle ajastu säravad filmikangelannad Ada Lundver, Aino Seep, Dzidra Ritenberga, Elle Eha, Ene Rämmeld, Marianne Leover, Viiu Härm jt.Arkaadril on hea meel lisaks filmile „Varblane, mitte kanaarilind“ tuua vaatajate ette täispikkuses ka 27 Tallinnfilmi kogusse kuuluvat teost, millest kasutati lõike Eesti filmipärandist inspireeritud kollaažfilmi loomisel. Kogusse kuulub nii aegumatut mängufilmiklassikat kui ka täiesti värskelt alles Arkaadrisse üles laetud materjali, mida on esmakordselt võimalik korralikult digiteerituna 4K formaadis näha (nt Herbert Rappaporti „Vihmas ja päikeses“, Kaljo Kiisa „Jäljed“, Veljo Käsperi „Tütarlaps mustas“ ja „Gladiaator“ või Valeria Andersoni dokumentalistika klassika „Kivine hällilaul“). Kogu pakub palju avastamisrõõmu nii nende jaoks, kes Eesti filmipärandit hästi tunnevad kui ka nende jaoks, kes teevad alles esimesi tiivasirutusi meie rikkaliku filmiajaloo avastamisel. 

„Varblane, mitte kanaarilind“ režissöörid on Sten Haljak ja Johannes Lõhmus. Monteerisid Sten Haljak, Jette Keedus ja Henri Piiroja. Helilooja on Jakob Juhkam, helindaja Markus Andreas. Graafiline disainer Anna Kaarma. Produtsendid Maie Rosmann ja Johannes Lõhmus ning filmi tootis Tandem Film koostöös Ilmatar Filmiga.

„Varblane, mitte kanaarilind“ on loodud ainult originaalfilmide materjale kasutades ja koostöös Eesti Filmi Instituudi pärandiosakonna, Rahvusarhiivi filmiarhiivi ning ERRi arhiiviga. Film on valminud Eesti filmi 111. sünnipäevaks 2023. aastal Eesti Filmi Instituudi ning Kultuurkapitali toetusel. 

Film valmis tänu kõigi nende filmitegijate tööle, kes 1960. aastatel Eestis filme tegid ning asutustele, kes tänapäeval Eesti filmipärandi säilitamisega tegelevad. 

Filmi esilinastus koos Eesti filmi 111. sünnipäeva tähistamisega toimus 5. mail Tartu Elektriteatris.


Esilinastuse galerii (Fotograaf Tiina Pitk)
Kaadrid filmist ja plakat
TreilerLisainfo:
Maie Rosmann
Filmi „Varblane, mitte kanaarilind“ produtsent
Tel: 56 156 535
maierosmann@gmail.com

Kalender

Uudised

Arko Okk’i film „Jäätee veerel“ linastub alates tänasest kinodes üle Eesti

Arko Okk’i uus dokumentaalfilm „Jäätee veerel“ (2023) linastub alates käesolevast nädalast 10-l ekraanil üle Eesti, sh Vormsi, Muhu, Pühalepa, Rapla, Võnnu, Kääpa, Lüllemäe, Ääsmäe, Tallinna kinos Sõprus ja Artis ning järgnevalt Kärdla, Risti, Oru, Pürksi, Kihelkonna, Kehra, Aakre, Rannu, Tartu Elektriteatris ning Manija laiul! Jälgige reklaami!
Loe lisa