29.03.2023

Põhja-Ameerika suurimal dokumentaalfilmide festivalil Hot Docs linastub neli Eesti filmi

27. aprillist – 7. maini toimub Torontos rahvusvaheline dokumentaalfilmide festival Hot Docs, kus linastuvad „Viimane reliikvia“ (rež. Marianna Kaat), „Päikeseaeg“ (rež. Liis Nimik), „Savvusanna sõsarad“ (rež. Anna Hints) ning Eesti kaastootmisel valminud „Ilvesmees“ (rež. Juha Suonpää).Marianna Kaadi uue dokumentaalfilmi „Viimane reliikvia“ maailmaesilinastus toimub rahvusvahelises võistlusprogrammis International Spectrum. Nelja aasta jooksul provintsilinnas Jekaterinburgis filmitud film on karm pilguheit elu absurdsusele Venemaal, kus enamik rahvast unistab keisririigi hiilguse taastamisest. Ajakohane ja oluline uurimus Venemaa agressiooni juurtest. Filmi on tootnud Baltic Film Production koostöös Norra Ten Thousand Image’iga.

Keskmise pikkusega filmide võistlusprogrammi on valitud Liis Nimiku autorifilm „Päikeseaeg“ ning Hot Docsil leiab aset filmi Põhja-Ameerika esilinastus. Lisaks näidatakse filmi ka European Film Promotioniga koostöös toimuvas programmis The Changing Face of Europe. Film tõstatab küsimuse kas ja kuidas peaks inimene looduse ja tema rütmidega kooskõlas elama õppima. Läbi värvikate tegelaste viiakse vaataja sügavale Eesti looduse keskele, otsides seda kõigile ühtemoodi tuttavat vabastavat tunnet, mis tekib, kui linn seljataha jääb. Filmi tootja on Klarafilms.

Klarafilms on kaastootja ka Soome Eesti koostööfilmile „Ilvesmees“ (rež. Juha Suonpää), mille Põhja-Ameerika esilinastus toimub World Showcase programmis. Äsja mainekal CPH:DOX filmifestivalil esilinastunud ning žürii eripreemia võitnud film räägib loo Hannust, kes elab üksi oma talus Lääne-Soomes. Kui Hannu leiab tee äärest surnud Euraasia ilvese, kes oli kuni viimase ajani peaaegu välja surnud, on see nagu kohtumine vana sõbraga – ta mõistab, et lapsepõlves selles piirkonnas elanud ilvesed on tagasi tulnud. Hannu hakkab ilveseid jälgima ning tundma õppima ning ivese vaim imbub Hannu maailma aina sügavamale, kuni ta leiab end ühena nendest.

Persister programmis linastub rahvusvaheliselt tunnustatud ning ka Eestis soojalt vastu võetud dokumentaalfilm „Savvusanna sõsarad“ (rež. Anna Hints). Film on hetkel kinodes üle kogu Eesti ning Hot Docsil toimub Kanada esilinastus. „Savvusanna sõsarad“ on kaasaegne ja intiimne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad. Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusannakombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Filmi tootja on Alexandra Film ning kaastootjaks Kepler22 Productions (Prantsusmaa) ning Ursus Parvus (Island).

„Hot Docs on üks Põhja-Ameerika olulisemaid dokumentaalfilmidele keskendunud festivale ning nii mitme Eesti filmi jõudmine selle kavasse on enneolematu. Veel enam, et kaks neist on lausa võistlusprogrammis. Rahvusvaheline esilinastus sellise kaliibriga festivalil on kvaliteedimärgiks väljavalitud filmidele ja tunnustus Eesti dokumentalistika kõrgele tasemele,“ kommenteeris Eesti Filmi Instituudi dokumentaalfilmide ekspert Filipp Kruusvall.


Filmide pildid: https://we.tl/t-S2BMinqlsL
Festivali koduleht: https://hotdocs.ca


Filmide linastusajad ja piletid:
„Viimane reliikvia“ (rež. Marianna Kaat) https://hotdocs.ca/whats-on/hot-docs-festival/films/2023/last-relic
„Päikeseaeg“ (rež. Liis Nimik) https://hotdocs.ca/whats-on/hot-docs-festival/films/2023/sundial
„Ilvesmees“ (rež. Juha Suonpää) https://hotdocs.ca/whats-on/hot-docs-festival/films/2023/lynx-man
„Savvusanna sõsarad“ (rež. Anna Hints) https://hotdocs.ca/whats-on/hot-docs-festival/films/2023/smoke-sauna-sisterhood


Lisainfo
Sigrid Saag
sigrid@filmi.ee

Kalender

Uudised

Arko Okk’i film „Jäätee veerel“ linastub alates tänasest kinodes üle Eesti

Arko Okk’i uus dokumentaalfilm „Jäätee veerel“ (2023) linastub alates käesolevast nädalast 10-l ekraanil üle Eesti, sh Vormsi, Muhu, Pühalepa, Rapla, Võnnu, Kääpa, Lüllemäe, Ääsmäe, Tallinna kinos Sõprus ja Artis ning järgnevalt Kärdla, Risti, Oru, Pürksi, Kihelkonna, Kehra, Aakre, Rannu, Tartu Elektriteatris ning Manija laiul! Jälgige reklaami!
Loe lisa