22.12.2016

Kirjastus Kultuurileht andis välja Enn Säde filmikirjutiste raamatu

Kirjastus Kultuurileht andis möödunud nädalal välja mahuka raamatu, millesse on koondatud kauase filmitegija Enn Säde filmikirjutused ja jutud.“Mõnikord sai lugu alguse fotost, teinekord mõnest seigast. Ja mõned asjad tuli lihtsalt selgeks rääkida,” ütles Säde, lisades, et raamatu koostamine oli talle kui omamoodi päästeaktsioon. „Ma olen vana mees, ma mäletan sellised asju, mida teised ei tea.”

Rohkete fotodega illustreeritud 464-leheküljeline filmijuttude raamat pealkirjaga „Säde filmist. Lood Eesti filmimetsadest” on valik ajalehtedes Sirp ja Postimees ning ajakirjas Teater.Muusika.Kino. viimase kümnendi jooksul ilmunud kirjutistest. Aga on ka lugusid mujalt.

Säde peab oma lugude “hädaks” asjaolu, et äkki on need liiga värvilised ja liiga isiklikud. „Mälu on üldse üks huvitav asi. Kui hakkad mäluketti ühest sündmusest vaikselt tõmbama, siis tuleb sellega kaasa järgmine ja siis jälle järgmine sündmus. Mälu võib võrrelda ka šveitsi juustuga. Kas auk šveitsi juustus on juust? Kas mäluauk on mälu?”

Kirjutamisega hoogu sattununa on Säde aeg-ajalt mõtisklenud, kas ta pole mitte vale elukutset valinud. “Tegin filmitegemiste aegu kogu aeg märkmeid, kirjutasin kladedesse, ja pildistasin päris palju,“ märkis ta. „Materjali on nii palju, et raamatu koostamisel pidin tegema tõsise valiku, teise raamatu jagu jäi lugusid välja.”

Säde sõnul tuleks ilmtingimata  kirjutada veel raamat märgilisest eesti režissöörist ja stsenaristist Jüri Müürist, kelle kohta on säilinud arvukalt arhiivimaterjale ja lugusid.

Alates 1961. aastast töötas Säde Tallinnfilmi ja Eesti Telefilmi helimehena, andes panuse paljude rahvuslikku filmivaramusse kuuluvate mängu- ja dokumentaalfilmide helimaailma loomisesse. Stsenaristi ja režissöörina on Säde käe all valminud mitu kaalukat dokumentaalfilmi, teiste seas „Jüri – see mulk ehk mis tuul müürile...“, „Jätkusõja viimased sõdurid“, „Nelli ja Elmar“, „Künnimehe väsimus“ ja „Narri põldu üks kord“. Viimastel kümnenditel on Säde olnud viljakas filmi(elu)st kirjutaja ja kõneleja.

Täpsem teave:
Enn Säde
e-kiri: enn.sade@gmail.com
tel: 52 74 143

Kalender

Uudised

Tähista Euroopa päeva „Järgmise ringiga“!

9. mail tähistatakse taas Euroopa päeva ja sel puhul avaneb huvilistel võimalus vaadata tasuta Taani auhinnatud mängufilmi „Järgmine ring“. Filmi saab näha 8. ja 9. mail veebiplatvormil Videolink (www.videolink.ee), sisestades kupongi „Terviseks!“.
Loe lisa