18.08.2021

Kinos Artis toimuvad 24.–25. augustil Balti filmipäevad

Artises näidatakse kahel järjestikusel õhtul taaskord Läti ja Leedu viimaste aastate filmiloome paremikku. Filmid on eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega ning linastused on tasuta.

Filmipäevade 24. augusti avaseansil linastub Läti-Norra koostöös valminud ning kõrgelt auhinnatud animeeritud dokumentaal „Minu lemmiksõda“. Režissöör Ilze Burkovska Jacobseni lapsepõlvemälestustel põhinev lugu kasvamisest külma sõja aegses Nõukogude Lätis. Film on osalenud ja tunnustust pälvinud mitmetel festivalidel üle maailma, sealhulgas animamaastikul hinnatud Annecy ja Bucheoni festivalidel.

24. august, kell 19:00 „Minu lemmiksõda” (My Favorite War, Mans mīļākais karš)

rež. Ilze Burkovska Jacobsen / 2020 / 82' / LV-NO

treiler: https://vimeo.com/421103164

  1. aasta PÖFFi Balti võitlusprogrammi võidufilm „Emamaa“ jutustab loo 12-aastasest Kovasest. Ameerikas üles kasvanud poiss saadab pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist oma ema Viktorijat keerukas püüdluses tagasi saada perekonna kunagine kodu Leedus, mille on nüüdseks hõivanud vaesunud Vene pere. Režissöör Tomas Vengris kasvas üles USAs ja sarnaselt peategelasele on samuti Leedu immigrantide poeg. Ta on varasemalt töötanud monteerijana mitmel tuntud filmil, sealhulgas ka 2017. aasta Sundance’i võidufilmi „I Don't Feel at Home in This World Anymore“ juures. „Emamaa“ on tema debüüt režissöörina.

 

24. august, kell 21.00 „Emamaa” (Motherland, Gimtine)

rež. Tomas Vengris / 2019 / 96' / LT-LV-DE-GR

treiler: https://vimeo.com/357612872

25. augustil linastub Leedu-Iirimaa koostööfilm „Loss“. Kasvamise loo ja psühholoogilise draama piirimail film räägib 13-aastasest Dublinis elavast Monikast, kes unistab lauljakarjäärist. Ta üritab kõigest väest oma endisest pianistist ema veenda endaga laval üles astuma, kuid dementse vanaema eest hoolitsev ja kalavabrikus rabav naine ei suhtu enam muusikuametisse samalaadse tuhinaga ja on arvete maksmiseks sunnitud nende süntesaatori maha müüma. Saades ühelt salapäraselt härrasmehelt kutse esineda müstilises muusikute kultuspaigas „Loss“, avaneb tüdrukul võimalus ennast laulajana tõestada ja püüdes klaverit tagasi saada, muutub ta otsingutes aina meeleheitlikumaks.

 

 25. august, kell 19:00 „Loss” (The Castle, Pilis)

rež. Lina Lužytė / 2020 / 91' / LT-IE

treiler: https://www.youtube.com/watch?v=Tlc_urChZtA

 

Filmipäevad lõpetab Läti parima debüütfilmi preemia pälvinud krimipõnevik „Vahetus”. Taksojuhina töötav noor üksikisa Mareks jääb varguse tagajärjel oma bossile suure summa võlgu ja on sunnitud selle kiiremas korras tagasi teenima. Tormilise öö jooksul lahti rulluv sündmustik jutustab ühe mehe väljapääsmatust katsest leida raha, mille ta võlgneb oma üha kannatamatule ülemusele.

 

25. august, kell 21:00 „Vahetus” (The Shift, Maiņa)

rež. Reinis Kalviņš / 2020 / 85' / LV

treiler: https://www.youtube.com/watch?v=3F_mnkQgvpU

 

Tasuta pileteid on filmidele võimalik broneerida linastuse päeval Artise kassast.


Linastustele pääseb kas COVID-19 lõpetatud vaktsineerimiskuuri või läbipõdemise tõendiga (kehtib kuni 6. kuud pärast läbipõdemist) või negatiivse PCR testi (kuni 72 h vana) või antigeeni kiirtesti (kuni 48 h vana) ette näitamisel. Lisaks on vaja esitada ka isikuttõendav dokument.

 

Viiendat korda toimuvad augustikuised Balti Filmipäevad leiavad aset kolmes Balti riigis ja pakuvad võimalust vaadata naaberriikide viimaste aastate filmiparemikku ning jagada kodumaist. Eesti filmidest linastuvad sel aastal Lätis ja Leedus Lauri Randla humoorikas debüüt „Hüvasti, NSVL“ ja Jaan Tootseni Fred Jüssi portreedokumentaal „Olemise ilu“. Üritus on pühendatud Balti keti aastapäevale. Filmipäevi korraldavad Eesti, Läti ja Leedu filmiinstituudid.

 

 Lisainfo Facebookis ja Artise kodulehel.

Vaata filmipäevade treilerit.

Kalender

Uudised