03.12.2020

EFI alustas filmipärandi plaadisarja „Eesti filmivaramu“ armastatud „Suvega“

Eesti Filmi Instituudi (EFI) filmipärandi osakond alustas Eesti filmiklassika väljaandmist DVD ja Blu-ray formaadis plaadisarjana „Eesti filmivaramu“, mille avafilm on Arvo Kruusemendi lavastatud „Suvi“ (1976).„Aastad on näidanud, et eesti vaataja armastab kodumaist filmiklassikat ning huvi filmidest lähemalt teada saada vaid suureneb,“ ütles filmipärandi osakonna projektijuht Triinu Keedus. „Inimesed küsivad filme nii DVD kui üha rohkem ka Blu-ray formaadis, vastame päringutele sisuliselt iga päev. See viiski mõttele anda Eesti filmipärandi tähtteosed välja ühtse sarjana, mille täiendav väärtus on põhjalik lisamaterjal.“

EFI on varemgi andnud välja Tallinnfilmi loomingut, ent ühtne sarjaformaat võimaldab ka lisadele läheneda süsteemselt. Iga filmiga on kaasas buklett, mis avab nii filmi valmimise lugu, publiku vastuvõttu kui ka katkeid omaaegsetest arvustustest. Täiendavalt on teavet ka filmipildi, režissööri ja osatäitjate kohta. Juba müügil oleva „Suve“ DVD ja Blu-ray versiooni ning järgmisena ilmuva „Sügise“ lisamaterjalide tekstide autor on Eesti filmiklassikat süvitsi tundev Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) õppejõud Jaak Lõhmus.

„Filmiajaloo õppejõuna BFM-is tean väga hästi, et juba aastaid tunnevad filmiüliõpilased puudust Eesti filmidest, neid on kaunis raske kätte saada ja üles leida. Eesti film 100 programmi raames ilmunud Eesti Päevalehe filmiklassika sarja plaadid on leidnud oma koha kodustes kogudes kaheksa aasta eest 2012 ja uued huvilised neid kätte ei saa,“ ütles Lõhmus. „Samas lugesin kevadel üht ameeriklaste turu-uuringut, mis andis teada, et DVD-formaat püsib turul veel ligemale kümme aastat. Nii et igal juhul peame Eesti filmiklassika inimestele taas kättesaadavaks tegema.“

Mängufilmi „Suvi“ plaadil on lisadena ka filmi omaaegne reklaamirull ja Eesti film 100 raames valminud telesaade „Kaadris: Suvi“ (ERR, 2012).

„Füüsilisel filmikoopial on tänapäeval oma võlu. On inimesi, kes eelistavad filme failidena säilitada, teistele jällegi meeldib, kui neil on film käegakatsutaval kandjal riiulilt võtta. DVD ja veelgi enam Blu-ray formaadi teeb atraktiivseks just nimelt lisamaterjal, mis aitab vaadatud filmi erinevate audiovisuaalsete täienduste kui ka tekstide abil paremini mõtestada. Loodetavasti pakub lisade vaatamine ja lugemine üllatusi ja põnevaid fakte ka inimestele, kes on neid filme juba kümneid kordi näinud,“ ütles Keedus.

Kujundusliku poole eest on hoolitsenud disainistuudio Unt/Tammik, lähtudes filmipärandile omasest väärikusest, aga ka mõiste varamu vaimu edasi andmisest. Plaadiümbris kujutab karpi, milles omal ajal filmilinte hoiti.

„Mille üle me aga erilist heameelt tunneme, on see, et filmil on peale eesti-, vene- ja ingliskeelsete subtiitrite ka eestikeelne kirjeldustõlge ning vaegkuuljatele mõeldud subtiitrid. See on oluline samm filmide jõudmiseks võimalikult paljude inimesteni,“ ütles filmipärandi osakonna juht Rain Põdra.

Nii nagu iga arenev organism vajab väljakujunemiseks aega, ootab sama saatus ka filmipärandi sarja. „Mängufilm „Suvi“ on Tallinnfilmi esimene Blu-ray,“ sõnas Keedus. „Kõik filmid ilmuvad küll DVD-na, aga mitte Blu-ray formaadis. Seda eeskätt seetõttu, et hetkel ei ole teada, kui suur on nõudlus Blu-ray plaadi järele. Kui inimeste huvi on suur, siis ilmub sarjas veel Blu-ray plaate, aga mitte kõigist filmidest.“

Järgmise filmina on EFI-l kavas tuua välja „Suve“ järg „Sügis“, mis on planeeritud vaid DVD formaadis. Pärast seda on filmipärandi klassika väljaandmise nimekirjas tulekul veel Grigori Kromanovi kultusfilmid „Viimne reliikvia“ ja „Hukkunud Alpinisti hotell“ ning Kaljo Kiisa geniaalseks peetud mängufilm „Hullumeelsus“. EFI-l on plaanis sarjas välja anda ka Kruusemendi „Kevade“, mis hetkel on kordustrükina saadaval sarjaväliselt.

„Loodame „Eesti filmivaramu“ sarjas välja anda vähemalt kolm filmi aastas. Mõttelist piiri ei ole me seadnud, kuna Eesti filmipärand on sedavõrd rikkalik. Kuni inimestel säilib huvi nende filmide vastu, niikaua me ka antud sarja jätkame,“ ütles Keedus.

Mängufilmi „Suvi“ DVD / Blu-ray on programmeerinud Tanel Toomsalu Allfilmist, levitaja on Film Distribution ja tootja Eesti Filmi Instituut.


Täpsem teave:

Triinu Keedus
Filmipärandi osakonna projektijuht
Eesti Filmi Instituut
Uus 3, Tallinn, 10111
E-post: triinu@filmi.ee
www.filmi.ee

Kalender

Uudised