Eesti Vabariik 100 dokumentaalfilmide konkursi võitjad on „Tuulte tahutud maa“ ja „Juured“

Eesti Vabariik 100 täispika dokumentaalfilmi konkursi võidufilm on „TUULTE TAHUTUD MAA“, mille režissöör on Joosep Matjus. Kaasaegses filmikeeles ja esteetikas eepiline linateos räägib Eestimaa ilust ja elu põhiväärtustest ning sünnib parima tänapäevase eritehnika abil. „Ma tahan selle filmiga luua ürg-poeetilist seisundit, kus meil on võimalik rännata jääajast tänapäeva ja tunda seoseid, kuidas meie oleme loodust kujundanud ja loodus on tahunud meid. Filmi põhitelgedeks on erinevad looduslikud keskkonnad ja põdramullika iseseisvumine. Põdramullikad, kes on väga uudishimulikud ja liikuvad loomad, sobivad ideaalselt giidideks läbi Eestimaa maastike liigirikkuse,“ kommenteeris filmi autor Joosep Matjus.
Filmi tootja: Wildkino
Režissöör: Joosep Matjus
Operaatorid: Joosep Matjus, Atte Henriksson
Produtsent: Riho Västrik
Pikkus: 52 min.
Eelarve: 210,000.-
EFI toetus: 121,000.-
Esilinastus: september 2018

Lühidokumentaalfilmide kogumiku konkursi võitis naisrežissööride ühistööna valmiv projekt „JUURED“, mis tõusis esile oma ürgse naiseliku jõuga ning samas tundliku tooniga. Film koosneb kuuest isikliku puudutusega loost, mis räägivad sünnist ja surmast, üksi ja koos olemisest, suurest rõõmust ja suurest kurbusest, jutustatuna ausalt ja julgelt naise vaatepunktist. Filmi autorite ring koosneb kuuest eri tausta ja elukogemusega režissöörist, kes kõik on juba teinud tugevaid filme ja kelle juurestik ei piirdu ainult Eestiga.
Filmi tootja: Silmviburlane
Režissöörid: Nora Särak, Aljona Suržikova, Heilika Pikkov, Anna Hints, Moonika Siimets, Liina Trishkina ja Kersti Uibo
Produtsent: Ülo Pikkov
Pikkus: 90 min.
Eelarve: 148,000.-
EFI toetus: 131,000.-
Esilinastus: jaanuar 2018

Filmiprojekte hindas žürii koosseisus Peep Puks (Eesti Dokumentalistide Gild, režissöör), Eero Epner (dramaturg), Kaarel Kuurmaa (Eesti Filmi Instituut), Marje Jurtšenko (ERR) ja Tiit Pruuli (Eesti Vabariik 100 juhtrühm).

Kalender

Uudised