28.10.2019

Eesti-Läti koostöös valminud dokumentaalfilm „Surematu“ kogub auhindu

Juuli alguses Karlovy Vary A-klassi festivalil esilinastunud ja dokumentaalfilmi Grand Prix võitnud „Surematu“ võitis ühe nädala jooksul kaks peaauhinda. Ksenija Ohhapkina Oscarile kandideeriv dokumentaalfilm tunnistati parimaks Astra rahvusvahelisel festivalil Rumeenias ja nädal hiljem ArtDokfesti võistlusprogrammis Riia filmifestivalil.Astra festivali žürii põhjendas oma otsust nii:
„Film toob esile post-sovjetlikku tegelikkuse elemente ja loob ootamatuid paralleele igapäevaelu tahkude, tööstusmaastiku ja kohustusliku haridussüsteemi vahel, demonstreerides silmapaistvat visuaalset mõtlemist. Filmi kinematograafilise visiooni sidusus omab tugevat esteetilist mõju, luues eelkõige Vene formalistide ülistatud kummastumise efekti.
Selle eripärase perspektiivi kaudu paljastab film riigiaparaadi võime vormida uue põlvkonna vaimu, kasutades imperialistlikku suurt narratiivi, mida juhib mürgine poliitiline agenda. Kaudselt on film avaldus natsionalismi ohtliku dünaamika vastu, mis toimib kõikjal maailmas.“

Filmi produtsent Riho Västrik filmistuudiost Vesilind ei varja heameelt. „Mina olen sellesse filmi algusest peale uskunud ja rõõmustan, et ka teised on selle headusest aru saanud“, ütleb Västrik. „Juba üle viiekümne festivali on ise palunud saata film valikukomisjonile hindamiseks, järgmised teadaolevad linastused on Viinis ja Amsterdamis.“

Filmi vähemuskaastootja on Vesilinnu pikaajaline koostööpartner VFS Films Lätist. Riia festivalil toimus ühtlasi Läti rahvuslik esilinastus. Eesti vaataja saab filmi näha novembri lõpus.

Venemaa Kaug-Põhja tööstuslinnas filmitud „Surematu“ püüab mõista, mis ahvatleb inimesi vabatahtlikult maha salgama oma isiksust ja muutuma riiklikuks ressursiks. Kas inimene saab üldse olla vaba totalitaarses ühiskonnas, kus keerukad ja hämarad struktuurid kontrollivad nende mõttemaailma juba varasest lapsepõlvest? Režissööri vaevu hoomatav, kuid väga nõudlik pilk paljastab „süsteemi“ toimimist kõige süütumana tunduvates situatsioonides, igapäevaelu erinevatel hetkedel.


Autor: Ksenija Ohhapkina
Produtsendid: Riho Västrik, Uldis Cekulis
Tootjad: OÜ Vesilind (Eesti), VFS Films (Läti)

Koduleht: www.immortal.ee
Instagram: immortal.documentary
FB: @immortaldoc
treiler: https://vimeo.com/369256167

 

Lisainfo:
Riho Västrik
riho.vastrik@vesilind.ee
tel. 5078067

Kalender

Uudised

Soome-ugri filmifestival keskendub tänavu kodanikuaktivismile

Seitsmendat korda toimuv soome-ugri filmifestival (FUFF) avalikustas oma programmi. Festival keskendub sel aastal keele, kultuuri ja looduse säilimisega seotud kodanikuaktivismile. 30. juulist kuni 1. augustini toimuvad Võrumaal Sänna kultuurimõisas erinevad filmilinastused, õpitoad ja arutelud, mis aitavad avada soome-ugri maailmapilti.
Loe lisa