04.07.2019

Eesti-Läti koostöödokumentaal „Surematu“ esilinastus Karlovy Vary A-klassi filmifestivalil

Ksenija Okhapkina dokumentaalfilm „Surematu“ näitab, kuidas tänapäeva Venemaal „toodetakse“ kodanikke, kelle ülimaks eesmärgiks on anda oma elu isamaa eest ja saavutada seeläbi surematus. Dokumentaal on filmitud polaaröö ja käreda pakase tingimustes, ühes Kaug-Põhja tööstuslinnas, mis on välja kasvanud GULAGi laagrisüsteemist.
„See on film inimestest, keda on mõjutanud propaganda“, ütles režissöör. „Pärast selle filmi tegemist mõistan ma ise ka paremini, mis Venemaal toimub, miks inimesed toetavad valitsust ja poliitsüsteemi, mis tegutseb nende ja nende laste vastu.“

Okhapkina, kes on üles kasvanud pärast Nõukogude Liidu lagunemist, peab sellest ajast pärinevat mõttemaailma sürreaalseks. Ta otsis oma filmile kohta, kus see sürreaalsus kõige ehedamalt välja paistab ja leidis tööstuslinna Apatitõ, Euroopa ühe suurima keemiatööstuse keskuse.

„Inimesi kasutatakse nagu toorainet“, ütles Okhapkina. „Kui sind kehutatakse midagi tegema süsteemile, siis kaob su isiksus. Lapsed jäetakse riikliku süsteemi hooleks, kes vormib süsteemile kuulekaid inimesi, ühtlasi asendab lastele perekonda.“

Karlovy Varys võistlevad parima dokumentaalfilmi auhinnale 10 filmi, mis valiti välja enam kui 700 maailma esilinastust taotleva filmi hulgast.

„Meile on see väga suur au“, rääkis produtsent Riho Västrik. „Alustada oma filmiga A-klassi festivalil on iga produtsendi unistus.“

Filmi tootis Vesilind OÜ, koostöös Läti filmistuudioga VFS Films. Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital ja Läti Rahvuslik Filmifond.


Režissöör: Ksenija Okhapkina
Produtsent: Riho Västrik
Kaasprodutsent: Uldis Cekulis
Stsenaariumi konsultandid: Kersti Uibo, Pauls Bankovskis
Operaatorid: Aleksandr Demyanenko, Artem Ignatov, Ksenija Okhapkina
Heliloojad: Robert Jürjendal, Arian Levin
Helirežissöör:Aleksandr Dudarev
Monteerijad: Stijn Deconinck, Ksenija Okhapkina


Lisainfo:
Produtsent RIHO VÄSTRIK
+372 507 8067
riho.vastrik@vesilind.ee
www.immortal.ee

Filmi treiler:https://vimeo.com/289813140
Kaadrid filmist:  https://www.dropbox.com/sh/7ybjdc5aizhxohl/AAAKXP6gdon_BxiKa6LpvH4Ga?dl=0

Kalender

Uudised

„Jeesus näitab teed kiirteele“ sai Šveitsis auhinna

Šveitsis, Neuchateli rahvusvahelisel fantaasiafilmide festivalil maailmaesilinastunud Eesti-Etioopia-Hispaania-Suurbritannia-Rumeenia-Läti koostööfilm „Jeesus näitab teed kiirteele“ sai festivali tähtsuselt teise auhinna. Auhind „Imagining the Future“ on pühendatud kunstnikutööle ning sellega kaasneb 5000 EUR suurune preemia. Preemia anti välja filmile, „mis on tehtud äärmiselt nappide vahenditega kuid suure kire ja leidlikkusega ning mille retro- ja lo-fi esteetika viib meid maailma, kus liikuv pilt ja animatsioon tekitavad koos üllatava tulemuse“. Filmi kunstnikutöö autorid on režissöör Miguel Llansó, eesti filmikunstnik Anna-Liisa Liiver ning Aitor ja Fran Almuedo Hispaaniast.
Loe lisa